Atrakcje i zabytki Gdańska

background image

Wzgórze Pachołek

Na terenie Lasów Oliwskich przy granicy Trójmiejskiego Parku Narodowego znajduje się wzgórze Pachołek, z którego roztacza się piękna panorama na Gdańsk i Zatokę Gdańską. Wzniesienie znajduje się na wysokości 100 m n.p.m., ale w nadmorskich warunkach góruje nad okolicą. Dodatkowo na szczycie wybudowano wieżę widokową wznoszącą się ponad otaczające ją lasy. Miejsce na pewno warto odwiedzić, choć wędrówka pod górę i potem wspinaczka na wieżę będzie nas kosztowała sporo wysiłku.

Wzgórze Pachołek i wieża widokowa

Wzgórze Pachołek i wieża widokowa (Autor: Artur Andrzej, CC BY-SA 3.0)

Najłatwiej dostać w okolice Pachołka od strony ulicy Grunwaldzkiej skręcając obok Parku Oliwskiego. Dalej ulicą Stary Rynek Oliwski do mostu nad Potokiem Oliwskim, przy którym znajduje się jedyny zachowany Stary Młyn i Staw Młyński. Około 200 metrów dalej znajduje się parking gdzie można zostawić samochód. Od drugiej strony jadąc obwodnicą trzeba skręcić w ulicę Spacerową (na wysokości centrum handlowego Osowa) i zjechać praktycznie do samej Oliwy.

Walory turystyczne Pachołka odkryto już pod koniec XVIII wieku. Wtedy, tereny należały do opactwa cystersów, których klasztor mieścił się praktycznie u podnóża wzgórza. Od 1794 roku rozpoczęto przekształcać te tereny pod kątem ogrodów, sprowadzono botanika i nasadzono rośliny oraz wykonano ścieżki. 4 lata później na szczycie stanął pawilon widokowy. Pierwsza, murowana wieża widokowa stanęła tutaj niecałe 100 lat później w 1882 roku. Dotrwała do roku 1945 kiedy to Niemieccy saperzy wysadzili ją w powietrze, żeby wojska radzieckie nie wykorzystały jej jako punkt obserwacyjny.

Wieża widokowa na Pachołku w 1905 roku

Wieża na Pachołku w 1905 roku (Public Domain)

Obecna konstrukcja wieży wybudowana została w 1975 roku i wznosi się na wysokość 15 metrów. Droga została wyłożona betonową kostką i wybudowano schody prowadzące na szczyt. Betonowe ścieżki nie spotkały się z entuzjazmem ze strony przyrodników, którzy woleliby przywrócenie ścieżek żwirowych, które istniały tu wcześniej. Brak pieniędzy na remonty doprowadził do zamknięcia wieży w 2006 roku. Konstrukcja stalowa rdzewiała a platforma na górze pełna była dziur co groziło wypadkiem. W 2007 roku przystąpiono do remontu, który ukończono w tym samym roku. W 2014 roku przeprowadzono remont schodów prowadzących na wzgórze.