Atrakcje i zabytki Gdańska

background image

Najciekawsze atrakcje Gdańska

Większość turystów odwiedzających Gdańsk swoje pierwsze kroki kieruje na Stare Miasto (właściwie to Główne Miasto), gdzie znajduje się większość zabytków gdańska. Spacer Traktem Królewskim pozwala na obejrzenie większości z nich. Warto się wybrać na Wyspę Spichrzów, gdzie przygotowano nie lada atrakcję - koło widokowe Amber Sky.

Koło widokowe Amber Sky

Koło widokowe Amber Sky (Źródło: YouTube)

Jest to olbrzymi diabelski młyn pozwalający obejrzeć panoramę Starego Miasta, a przy dobrych warunkach pogodowych nawet Hel. Wyposażony w 36 gondoli pozwala na jednorazowe przewiezienie 288 osób. Otwarty jest w godzinach 10:00 - 22:00 a ceny biletów za 15 min jazdy (3 pełne obroty) to 28 zł (ulgowy 18 zł, dzieci do lat 3 za darmo). Kontakt +48 666 378 980.

Nad morze

W Gdańsku do wyboru mamy trzy popularne plaże. Pierwsza z nich ciągnie się od granicy z Sopotem - to plaża w Jelitkowie. W okolicy znajduje się piękny Park Jelitkowski oraz ujście Potoku Oliwskiego.

Ujście Potoku Oliwskiego na Plaży w Jelitkowie

Ujście Potoku Oliwskiego na Plaży w Jelitkowie (Autor: Crusier, CC BY-SA-3.0)

Następna położona jest w Brzeźnie, gdzie znajduje się jeszcze jedna atrakcja turystyczna – drewniane molo. Nie jest ono tak imponujące jak to w Sopocie, jednak ma 130 metrów długości i nie jest tak oblężone jak to Sopocie.

Z plaży w Brzeźnie widać znajdującą się w porcie latarnię morską. Zakupiona i wyremontowana przez Polaka mieszkającego w Kanadzie, od 2004 roku udostępniona jest do zwiedzania. Po drugiej stronie Martwej Wisły widać Westerplatte, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający poległych żołnierzy w czasie początku II Wojny Światowej.

Ostatnia plaża w Gdańsku mieści się na Stogach. Ciągnie się od zabudowań portowych po Rezerwat Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej. Jeżeli ktoś miałby ochotę wybrać się na spacer to około 6 km. Niestety na wyspę nie da się w prosty sposób dostać od strony Zatoki Gdańskiej.

Do Oliwy

Wycieczka do Gdańska Oliwy to na pewno świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi. Świetnym miejscem wypoczynku jest Park Oliwski położony między Aleją Grunwaldzką a byłym opactwem Cystersów. Znajduje się tutaj wiele ciekawych gatunków roślin i drzew, palmiarnia oraz zabytkowy Pałac Opatów.

Ogrody w Parku Oliwskim

Ogrody w Parku Oliwskim (Autor: Almondox, CC BY 3.0)

Kolejną atrakcją turystyczną dla dorosłych i dzieci jest z pewnością oliwskie zoo. Od głównej arterii dzieli je odległość 2,5 km, co spokojnie można pokonać pieszo. Dojazd samochodem czy specjalnym autobusem również nie będzie sprawiał kłopotu. Poza zwiedzaniem zoo, możemy też odwiedzić małe zoo, gdzie mamy możliwość obcowania z mniejszymi i łagodniejszymi zwierzętami. To duża frajda dla małych dzieci.

Ostatnia propozycja to wycieczka na Pachołek. To wzgórze pomiędzy parkiem a zoo gdzie znajduje się platforma widokowa. Rozciąga się stamtąd panorama na cały Gdańsk, Sopot i Gdynię. Wycieczka jest dość męcząca, samo wejście na wzgórze może być uciążliwe a do tego trzeba wejść na 15 metrową wieżę. Na szczęście wysiłek rekompensują fantastyczne widoki.

Jak można przeczytać w Gdańsku jest wiele atrakcji w tym sporo na świeżym powietrzu. Oczywiście podane wyżej nie wyczerpują wszystkich możliwości. Chcieliśmy się skupić na tych, które wymagają od nas aktywności i pozwalają spędzić czas z dziećmi.