Atrakcje i zabytki Gdańska

background image

Ratusz na Głównym Mieście

Ratusz Głównego Miasta (nie mylić z ratuszem staromiejskim) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Gdańsku. Znajduje się na Trakcie Królewskim na styku ulicy Długiej (Długa 46/47) i Długiego Targu w pobliżu Fontanny Neptuna. Widoczna z daleka wieża Ratuszowa dominuje nad miastem tak samo jak położona niedaleko Bazylika Mariacka. W budynku mieści się siedziba Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Zwiedzanie muzeum jest płatne.

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta (Autor: Raboe, CC BY-SA-3.0)

Zwiedzanie ratusza

Główna bryła ratusza była pierwotnie trzy kondygnacyjna, czwarta i piąta zostały dodane do budynku jako poddasze. W centralnej części budynku znajduje się wieża ratuszowa (można na nią wejść) o wysokości 82 metrów. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Gdańsku, zarówno na całe stare miasto jak i okoliczne dzielnice.

We wnętrzu możemy obejrzeć kilka sal, które kiedyś pełniły ważne funkcje dla miasta.

 • W komorze palmowej, najstarszej części ratusza, mieściła się sala kupiecka, gdzie pobierano podatki. Analiza desek ze stropu wykazała, że do budowy użyto drewna z końca XIV wieku.
 • W sali białej, będącą najbardziej reprezentacyjną, odbywały się sądy, audiencje królewskie oraz podpisywano ważne międzynarodowe postanowienia. Zachowały się portrety królów polskich oraz wielki, murowany kominek. Pozostałe elementy zostały odnowione w czasie odbudowy w latach 1841 - 42.
 • W sali czerwonej odbywały się spotkania rady miasta. Zachowało się tutaj najwięcej pierwotnego wyposażenie, które zostało wywiezione w czasie wojny i powróciło w 1970 roku. Znajdziemy stare obrazy z cyklu Cnoty Obywatelskie oraz stare meble.
Wnętrza ratusza w Gdańsku

Wnętrza ratusza w Gdańsku (Autor: Pankrzysztoff, CC BY-SA-3.0)

Informacje praktyczne

Dane kontaktowe

Godziny otwarcia

 • Poniedziałek: nieczynne,
 • Wtorek: 10:00 – 13:00 (wstęp wolny),
 • Środa, Piątek, Sobota: 10:00 – 16:00,
 • Czwartek: 10:00 – 18:00,
 • Niedziela: 11:00 – 16:00.

Ceny biletów:

 • bilet normalny - 12 zł,
 • bilet ulgowy - 6 zł,
 • rodzinny - 20 zł,
 • wieża ratuszowa - 5 zł.

Historia

Pierwsze informacje o budynku ratusza pochodzą z końca XIII wieku, kiedy pełnił on głównie funkcje sądownicze. W XIV wieku rozpoczęto przebudowę miasta głównego, które zaczęło pełnić funkcje nadrzędne w stosunku do starego miasta. Pełna podległość nastąpiła w 1454 roku na mocy przywileju. Jednak już pod koniec XIV wieku ratusz rozbudowano, powstała sala biała, gdzie urzędowała rada miasta i sala czerwona - władza sądownicza. Wieżę ratuszową wybudowano pod koniec XV wieku.

W 1556 roku w ratuszu wybuch pożar, który strawił wyposażenie sali sądowniczej i poważnie naruszyło konstrukcję budynku. Przystąpiono do odbudowy i jednocześnie przebudowy, która trwała 6 lat. Bogate gdańskie mieszczaństwo chciało tym podkreślić pozycję miasta. W tym okresie wielcy mistrzowie z czasów złotego wieku sztuki gdańskiej ozdabiali i upiększali ratuszowe wnętrza.

Największych zniszczeń ratusz doznał podczas natarcia Armii Czerwonej w 1945 roku. Budynek zakwalifikowano nawet do rozbiórki, jednak koniec końców udało się go uratować. Do ratusza wróciły poukrywane na pomorskiej wsi cenne zabytki. Prace remontowo - konserwatorskie ciągnęły się wiele lat i dopiero w 1970 roku budynek został przekazany Muzeum Pomorskiemu w Gdańsku.